Що означають для вас останні зміни до імміграційних правил
9 липня 2026 року Home Office представив парламенту нову Заяву про внесення змін до імміграційних правил (HC 259), що супроводжувалася пояснювальною запискою, в якій викладені причини кожної поправки.
Зміни не є повним переглядом правил, однак вони стосуються широкого спектра імміграційних маршрутів і матимуть значення для всіх, хто вже подав або планує подати заяву.
Більшість поправок набирають чинності 3 серпня 2026 року, а менша кількість змін, що стосуються Схеми врегулювання статусу громадян ЄС, набирає чинності трохи раніше — 30 липня 2026 року.
Нижче ми викладемо ключові зміни та те, що вони означають на практиці.
Імміграційна застава більше не є автоматичною перешкодою для подання нової заяви
Мабуть, найбільш очікувана зміна в цій Заяві стосується давньої особливості, яка впливала на заявників, що покладаються на положення «винятку для осіб, які прострочили строк перебування» (міститься в SUI 13.1 Частини «Придатність», раніше пункт 39E). Це положення дозволяє особі, яка подала заяву вчасно, але отримала відмову або повідомлення про її недійсність, подати нову заяву протягом 14 днів після закінчення строку дії дозволу на перебування без визнання її порушником візового режиму.
Проблема полягала в тому, що для більшості імміграційних категорій окремо встановлено вимогу, щоб заявник не перебував під імміграційною заставою, а відмова або рішення про недійсність часто супроводжуються наданням такої застави. Фактично це означало, що захист, передбачений правилом SUI 13.1, міг бути нівельований паралельним обмеженням щодо застави, яке призводило до відхилення заяв, для яких і було розроблено виняток для порушників візового режиму.
Починаючи з 3 серпня 2026 року, майже кожна категорія в Правилах — включаючи Додаток FM, кваліфікованого працівника, студента, глобальний талант, новатора-засновника, випускника та багато інших — буде змінена таким чином, що перебування під імміграційною заставою саме по собі не перешкоджатиме поданню дійсної заяви у випадках, коли застосовується виняток SUI 13.1.
Це має усунути прогалину, яка призводила до відмов, яких можна було уникнути, для групи осіб, що дійсно постраждала від цієї проблеми.
Стаття 8: подальші зміни до положень щодо надання дітям права на проживання
Пункти 297 та 298 (діти, які возз’єднуються з одним із батьків або родичем у Великій Британії чи залишаються з ними) знову змінюються відповідно до попередньої реакції Home Office на несприятливу судову практику щодо критерію «серйозних і вагомих обставин». Зміни приводять пункти 297 та 298 у відповідність до аналогічного положення в Додатку «Діти» та запроваджують окремий шлях для дітей, чия єдина сім’я у Великій Британії — це близький родич, який постійно проживає в країні (а не один із батьків), усуваючи необхідність доводити виняткові обставини в такому сценарії.
Формулювання є складним, і існують обґрунтовані підстави вважати, що змінене формулювання допускає більше ніж одне тлумачення. Кожен, хто консультує щодо заяви про надання права на проживання дитині відповідно до Частини 8 після 3 серпня 2026 року, повинен уважно ознайомитися з новим пунктом, співвідносячи його з конкретними обставинами справи, оскільки практичний ефект може бути не таким очевидним, як це випливає з пояснювальної записки.
Нові вимоги щодо догляду відповідно до Додатка FM
Заявники на отримання дозволу на проживання для дітей відповідно до Додатка FM вперше повинні будуть продемонструвати наявність належних умов для їхнього догляду та проживання у Великій Британії, які відповідають законодавству Великої Британії. Це приводить Додаток FM у відповідність до чинних вимог щодо догляду, передбачених Додатком «Діти», і застосовується як до заяв на отримання в’їзної візи, так і до заяв на отримання дозволу на перебування.
Наразі залишається незрозумілим, яким чином це підтверджуватиметься на практиці; очікується оновлення керівництва до того, як зміни почнуть діяти.
Додаток FM: узгодження строку дозволу для партнера зі статусом захисту спонсора
Починаючи з березня 2026 року, статус захисту (статус біженця або гуманітарного захисту) зазвичай надається на періоди тривалістю 30 місяців, а не на довший строк, як раніше. Раніше Додаток FM дозволяв партнерам отримувати дозвіл «не більш ніж на 33 місяці» незалежно від строку власного дозволу спонсора, що мав статус захисту, створюючи ризик того, що партнер може отримати дозвіл на довший строк, ніж сам спонсор захисту.
Правила змінюються таким чином, що у випадках, коли спонсор має 30-місячний дозвіл на перебування, дозвіл партнера діятиме до тієї ж дати закінчення, що й дозвіл спонсора.
Graduate route: діти, народжені у Великій Британії, тепер можуть претендувати на статус утриманця
Раніше дитина могла розглядатися як утриманець за шляхом Graduate route лише у випадку, якщо вона вже мала дозвіл як утриманець за студентським шляхом. Це не залишало чіткого шляху для дитини, яка народилася у Великій Британії під час дії дозволу одного з батьків за шляхом Graduate route.
Нове положення тепер дозволяє такій дитині подати заяву на отримання дозволу відповідно до статусу одного з батьків, не розширюючи при цьому загальне право на статус утриманця та не створюючи шляху до отримання посвідки на постійне проживання.
Угода про дипломатичні візи поширюється на Індію
Угода про дипломатичні візи (DVA) — запроваджена у лютому 2025 року для заміни попереднього безвізового режиму для дипломатів — тепер поширюється на власників індійських дипломатичних паспортів, номінованих за допомогою вербальної ноти.
Заявники використовуватимуть спрощену форму заяви без сплати збору та без необхідності надання відбитків пальців, і, як правило, їм видаватиметься багаторазова віза строком на два роки, яка дозволятиме перебувати в країні до шести місяців протягом одного візиту.
Це не впливає на акредитовані програми та на дипломатів, які вже звільнені від імміграційного контролю.
Процес надання притулку: «об’єднана реєстрація» та явно необґрунтовані заяви
Правила змінюються з метою скасування вимоги до Home Office надавати заявнику на отримання притулку додаткову можливість надати інформацію у випадках, коли окрема співбесіда щодо надання притулку не проводиться.
Відповідно до пояснювальної записки, це підтримує новий процес «об’єднаної реєстрації», який об’єднує реєстрацію, перевірку та оцінку підстав заяви в одну співбесіду для заяв, які можуть бути явно необґрунтованими, або для заявників, яких можна безпечно видалити з країни.
Громадяни ЄЕЗ та Швейцарії також прямо додаються до переліку заяв, які, ймовірно, розглядатимуться як явно необґрунтовані, разом із чинним переліком країн, визнаних безпечними.
Депортація: тепер вирішальним фактором є дата винесення обвинувального вироку, а не дата призначення покарання
У Частині 13 раніше передбачалося, що депортація та застосування статті 8 ініціюються умовними вироками строком на 12 місяців або більше, якщо вирок було винесено 22 березня 2026 року або пізніше.
Це створювало невідповідність із Частиною 5A Закону про громадянство, імміграцію та притулок 2002 року (зі змінами, внесеними Законом про призначення покарань 2026 року), відповідно до якого має значення дата винесення обвинувального вироку.
Пункти 13.1.1 та 13.2.1 вносяться з відповідними виправленнями.
Інші важливі зміни:
- Електронний дозвіл на в’їзд (ETA): умовні вироки строком на 12 місяців і більше тепер будуть додані як обов’язкова підстава для відмови/скасування, що приводить положення щодо кримінальної відповідальності за ETA у відповідність до решти Правил.
- Розширення Додатка: неонатальна відпустка додана як дозволена відсутність для виконання вимог щодо заробітку, що відповідає положенню в межах програми для кваліфікованих працівників.
- Додаток «Особи без громадянства»: тепер заявники будуть використовувати форму SET(O) «Обґрунтування у Великій Британії (інше)», а не FLR(S), що спростить процес подання заяви.
- Додаток «Студент-дитина»: положення щодо судимості, які застосовуються до опікуна дитини, приводяться у відповідність до Частини «Відповідність», включаючи нову обов’язкову підставу для відмови опікунам із умовним строком покарання від 12 місяців і більше.
- Додаток «Адміністративний перегляд»: виправлено помилку у формулюванні, завдяки чому відмови у наданні безстрокового дозволу на проживання відповідно до Додатка ECAA: «Обґрунтування» знову підлягають адміністративному перегляду.
- Додаток «ЄС / ЄС (сімейний дозвіл)»: з 30 липня 2026 року біометричні відбитки пальців більше не вимагатимуться для заяв на отримання дозволу на поїздку в рамках Схеми врегулювання статусу громадян ЄС, а Правила підтверджують, що особа, чий статус до отримання постійного дозволу на проживання було змінено на іншу форму дозволу, все ще може подати заяву на отримання постійного дозволу на проживання або до закінчення строку дії цього іншого дозволу, або пізніше за наявності поважних причин для затримки.
- Додаток «Збройні сили Її Величності / Міжнародні збройні сили»: незначні зміни уточнюють положення щодо дітей військовослужбовців, звільнених від імміграційного контролю, включаючи новий п’ятирічний дозвіл для дітей неодружених військовослужбовців, які самі звільнені від імміграційного контролю.
- Додаток «Глобальні таланти: престижні нагороди»: виправлено низку назв нагород (основний перелік кваліфікаційних нагород залишається незмінним).
Що це означає для вас
Жодна з цих змін не є фундаментальним зрушенням в імміграційній політиці, однак деякі з них матимуть реальні практичні наслідки — зокрема, виправлення щодо імміграційної застави, нова вимога щодо догляду відповідно до Додатка FM та подальше доопрацювання положень Частини 8, що стосуються дітей.
Якщо у вас є незавершена заява або ви плануєте подати заяву в період, близький до дат початку дії змін — 30 липня або 3 серпня 2026 року — строки подання вашої заяви можуть вплинути на те, яка версія Правил застосовуватиметься до вас.
Якщо вам потрібна консультація щодо того, як ці зміни вплинуть на ваші конкретні обставини, будь ласка, зв’яжіться з нашою імміграційною командою — ми будемо раді допомогти вам спланувати вашу заяву з урахуванням нових Правил.
Щоб отримати консультацію щодо того, як ці зміни вплинуть на ваші конкретні обставини, будь ласка, зв’яжіться з нашою імміграційною командою — ми будемо раді допомогти вам спланувати вашу заяву з урахуванням нових Правил.
Ця стаття має виключно загальний інформаційний характер і не є юридичною консультацією. Імміграційні правила є складними та залежать від конкретних обставин; будь ласка, зв’яжіться з нами безпосередньо, щоб обговорити вашу індивідуальну ситуацію.
Опубліковано 09.07.2026.
Надаємо послуги
Інші корисні статті
- Що роботодавцям потрібно знати до жовтня 2026 року
- Нова послуга прискореного опрацювання заяв на отримання британського громадянства за 500 фунтів стерлінгів
- Заява про надання дозволу на проживання для жертви домашнього насильства
- Позитивна репутація та наявність судимостей мають значення під час подання заяв на отримання британського громадянства
- У чому різниця між «біженцем» та «особою, яка шукає притулку»?
- Уряд скасовує культуру «диплома за замовчуванням»: що означає нова угода про молодіжне учнівство для роботодавців і молоді
Отримайте пораду фахівця
Будь ласка, зв'яжіться по телефону з одним з наших юристів +44 (0) 207 907 1460 (Лондон) або заповніть нашу форму запиту
Надіслати запитання








